IZOBRAŽEVALNI PROGRAM ŠOLA AMBASADORKA EVROPSKEGA PARLAMENTA 2022/2023

Ena izmed ključnih nalog Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji je ozaveščanje javnosti o ustroju, delovanju in pomenu Evropske unije in spodbujanje aktivnega državljanstva in politične participacije kot temeljev delujoče parlamentarne demokracije. Pri tem smo še posebej osredotočeni na izobraževanje mladih, ki jih nagovarjamo s številnimi aktivnostmi, ključna v tem pogledu pa sta projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS) in Evrošola.

Izobraževalni program Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS) je namenjen ozaveščanju in izobraževanju učiteljev in dijakov o Evropski uniji ter usposabljanju za aktivno državljanstvo. S projektom želimo spodbuditi zavedanje o EU in evropski parlamentarni demokraciji ter mladim približati znanje o delovanju Evropske unije in Evropskega parlamenta. Preko različnih aktivnostih mladi in njihovi mentorji odkrivajo, kaj pomeni biti evropski državljan, prednosti članstva v vsakdanjem življenju, vlogo Evropskega parlamenta in drugih institucij v odločevalskem procesu ter pomen aktivnega državljanstva za prihodnost EU.

V okviru projekta EPAS morajo sodelujoče skupine (šole) skozi šolsko leto predelati nabor z EU povezanih vsebin, pripraviti informacijsko stojnico in vsaj en dogodek, namenjen seznanjanju vrstnikov na šoli z EU in z njo povezanimi temami, ter izpolniti druge naloge, s čimer si šole prislužijo naziv šola ambasadorka Evropskega parlamenta, sodelujoči dijaki in dijakinje pa naziv ambasador(ka) Evropskega parlamenta.

Program bo v šolskem letu 2022/2023 potekal že sedmič, lani pa je v njem sodelovalo že 79 slovenskih izobraževalnih ustanov – srednjih šol in dijaških domov. Skupaj je bilo v državah članicah EU v teh letih z EPAS nazivom certificiranih več kot 1500 šol, več kot 3700 učiteljev je pridobilo naziv mentor ambasador Evropskega parlamenta, naziv dijak ambasador Evropskega parlamenta pa je pridobilo več kot 22.700 dijakinj in dijakov.

AKTIVNOSTI

Izobraževalni program obsega sledeče aktivnosti, ki jih bodo šole opravile tekom šolskega leta:

  • udeležba na seminarju za učitelje (obvezna za nove mentorje, zaželena za ostale)
  • proučitev izobraževalnih gradiv o EU
  • priprava informacijskega kotička o EU na šoli
  • priprava dogodka/aktivnosti ob dnevu Evrope (9. maj)
  • vodenje Facebook profila, namenjenega predstavitvi EPAS aktivnosti na šoli
  • sodelovanje v spletni nacionalni EPAS platformi na družbenem omrežju Facebook
  • organizacija drugih dogodkov in aktivnosti (neobvezno)
EPAS IN ŠKG

Škofijska klasična gimnazija je v projekt vključena od šolskega leta 2017/18. Nekaj o naših dosedanjih aktivnostih znotraj projekta si lahko preberete v nadaljevanju.

EU KOTIČEK NA ŠOLI

Na Škofijski klasični gimnaziji imamo zelo lep kotiček EU, ki je pred geografsko učilnico v prvem nadstropju. V njem najdemo zastavo EU, različne letake o tem, katere priložnosti EU ponuja mladim. Dijaki si lahko vzamemo tudi tematske knjižice, npr. EU & JAZ, ki nam predstavijo osnovne značilnosti EU. Na steni je tudi plošča Šole ambasadorke EP. Pred našim drugim obiskom EP v Strasbourga (šolsko leto 2019/20) se je 12 dijakov takole fotografiralo v omenjenem kotičku EU na šoli.

DOGODEK OB DNEVU EVROPE 2020

3. mesto dijakov na tekmovanju Evrošola 2020

Predstavitev krožka Mladi in EU na informativnem dnevu 2020

1. obisk EU parlamenta v Strasbourgu

2. obisk EU parlamenta v Strasbourgu

Udeležba na mednarodnem seminarju za učitelje mentorje EPAS v Bruslju

Sledite nam na Facebook strani EPAS Škofijska klasična gimnazija.

 

Stojnica o Evropski uniji

Med 20. obletnico vstopa Slovenije v Evropsko unijo 1. maja in dnevom Evrope 9. maja je krožek Mladi in EU v ponedeljek, 6. maja, pripravil stojnico, na kateri so med glavnim odmorom mimoidoči dijaki lahko preverili in dopolnili svoje poznavanje evropskih tematik.

Škofijci na konferenci o demografskih izzivih

V petek, 22. 3., smo se člani krožka Mladi in EU udeležili konference Demografski izzivi v Sloveniji in EU v Hiši EU.

Obisk v Hiši Evropske unije

Na zadnji januarski ponedeljek so se člani krožka Mladi in EU, ki Škofijsko klasično gimnazijo zastopa v projektu EPAS (Šola ambasadorka Evropskega parlamenta), odpravili na obisk v Hišo EU, kjer so si ogledali interaktivni center Doživi Evropo.

Le pogumno, saj smo Slovenci delovni in imamo resen odnos

Zaključno dejanje krožka Mladi in EU na Škofijski klasični gimnaziji 29. maja 2023 je bil obisk evropske poslanke Romane Tomc ter odprtje EU kotička v 2. nadstropju ŠKG, kjer nas je po videu nagovoril še poslanec Franc Bogovič.

Aktiven dan, ki je bil politično, duhovno in družabno obarvan

Na lep sončen dan se nismo odpravili v šolo, da bi celo dopoldne preživeli v klopi pri pouku, ampak smo se v petek, 17. 3. 2023, že zjutraj odpravili na pot proti Primorski. Dobili smo priložnost za udeležbo na okrogli mizi na temo prihodnosti zaposlovanja v sklopu pogovorov s slovenskimi evropskimi poslanci Če bi jaz odločal.

Strokovna ekskurzija krožka Mladi in EU v Bruselj

Strokovna ekskurzija v Bruselj se je za del članov krožka Škofijske klasične gimnazije Mladi in EU začela v zgodnjih jutranjih urah torka 7. marca 2023.

 

  • ŠKOFIJSKA KLASIČNA GIMNAZIJA
    [email protected]

  • ZA DIJAKE

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content