Ker diham na svoj način

V rubriki »Ker diham na svoj način« se zbirajo zgodbe iz Zavoda sv. Stanislava, ki jih piše življenje. V vsaki lahko zaslutimo pestrost možnosti, ki so ponujene tistim, ki smo na kakršenkoli način povezani z našo šolo. V veliki večini so to poti dijakov – mladih ljudi, ki dihajo na svoj način. Na ponujene možnosti življenja se odzovejo s svojimi željami, talenti, znanjem in voljo, nemalokrat vse to tudi presežejo. Prav v tem imajo njihove zgodbe največjo sporočilno vrednost in so nam lahko vsem v navdih. Lepo vabljeni k  branju.

 

»Na začetku mi je bilo res težko zaradi velikega preskoka v zahtevnosti. Zdaj pa sem se že navadil in se počutim super.«

Tako je eden izmed dijakov prvih letnikov strnil svoje vtise po treh mesecih na Škofijski klasični gimnaziji (ŠKG) in v Jegličevem dijaškem domu (JDD). V spodnjih številkah, predvsem pa v njihovih osebnih zgodbah, je zaznati vse, kar najstnika generacije alfa v življenju zaznamuje – od zadovoljstva nad spodbudnim novim okoljem na šoli in v dijaškem domu, vseprisotnostjo sošolcev in cimrov, ki so največkrat pomembnejši pri vključevanju v svet kot praviloma prijazni profesorji, do dolgega časa za zasloni ter izzivov v obliki rednega učenja in ocenjevanj znanja.

V življenju rada spim, se učim novih stvari, a jih pogosto ne dokončam, saj hitro menjam zanimanja.

Tako je svoje hobije opisala Liza Knez, alumna 28. generacije Škofijske klasične gimnazije in ena izmed letošnjih diamantnih maturantk. Nenavadno se ji zdi, da je to njen prvi dosežek, za katerega ve splošna javnost. Še nikoli prej niso do nje prihajali naključni ljudje in ji čestitali za nekaj, na kar je že pozabila. Vabljeni k branju!

Matura je več kot le preizkus znanja – pri njej se utrdiš v vztrajnosti, organiziranosti, obvladanju živcev ter zavesti, da je tudi sredi vsega tega treba najti lepe stvari.

Anamarija Lebar, alumna 28. generacije Škofijske klasične gimnazije, je ena izmed letošnjih diamantnih maturantk. Anamarija je s srcem predana glasbi, predvsem zborovski, bila je namreč članica Dekliškega zbora sv. Stanislava ŠKG. Dirigentka zbora Helena Fojkar Zupančič pravi, da jo odlikujejo izjemna organiziranost, delavnost, zbranost in pozornost, kjerkoli se nahaja. Anamarija v slovenski družbi pogreša, da bi stala uspešnim dijakom ob strani tudi ob naporih, ne samo ob dosežkih. Lepo vabljeni k zanimivemu branju!

»Šola ni lahka, ma verjetno bo, dom je super, učne malo manj.«

S temi besedami je eden od 187 letošnjih škofijcev na začetku svoje srednješolske poti na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu izrazil optimizem, pa tudi skrb ob tem, kako tečejo njegovi šolski dnevi. V naslednjih vrsticah letošnji prvoletniki predstavijo svoje osebne izkušnje pri vključevanju v novo šolsko okolje.

»Rada rešujem logične uganke, sestavljam sestavljanke, pojem in igram klavir«.

Urška Končar, alumna 27. generacije Škofijske klasične gimnazije, je ena izmed letošnjih diamantnih maturantov. Urška zna briljantno povezati bistroumni nesmisel, ki se za večino od nas skriva v besedni zvezi razvedrilna matematika. Njena profesorica matematike pravi, da občuduje Urškino matematično suverenost. Vsi, ki smo jo srečevali v razredu ali dijaškem domu – Urška je tam bivala štiri leta, ker prihaja z Bleda – pa jo poznamo tudi kot srčno, veselo in velikodušno dekle. Vabljeni k branju!

Dijaki so na socialnem praktikumu deležni pristne hvaležnosti in spoznanja, da je življenje vredno živeti

Eden pomembnih poudarkov na vzgojni poti dijakov Škofijske klasične gimnazije je spoznavanje njihove širše socialne okolice, kar jim omogoča tudi tridnevni socialni praktikum. Njegov namen je, da si dijaki pridobijo izkušnjo srečanja z osebami, ki jih v svojem vsakdanjem življenju običajno nimajo priložnosti spoznati.

Prvi letniki se predstavijo – »Čeprav ŠKG ni najlažja gimnazija, mi je všeč.«

V prispevku lahko preberete, kaj 192 škofijcev na začetku njihove gimnazijske poti najbolj razveseljuje, kdo/kaj jim polepša vsak dan na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu ter kje se po prvih štirih mesecih težje znajdejo. Velika večina pravi, da bi še enkrat izbrala ŠKG za svojo gimnazijo in JDD za svoj drugi dom, ker oboje pušča pomembne sledi v njihovem življenju.

»Zame se šport in šola zelo dobro dopolnjujeta. Vsaka nova stvar, ki se jo naučim v šoli, mi namreč pomaga tudi v športu in obratno.« – Roko Bengeri, maturant Škofijske klasične gimnazije

Roko izjemno uspešno združuje vrhunski šport, svoje šolske obveznosti in življenje, ki ga živi. Letošnji državni mladinski prvak v kajaku in kanuju, odličen tudi že v članski konkurenci, prihaja iz Hrvaške, a se je s pomočjo vzgojiteljev in učiteljev hitro vživel v novo okolje v Šentvidu. Roko je odličen dijak in nadvse pozoren človek. Vabljeni k branju!

 

 

Če želite deliti z nami navdihujočo zgodbo, jo pošljite na [email protected].

  • Ker diham na svoj načinZgodbe, ki jih piše Škofijska klasična gimnazija

  • ŠKOFIJSKA KLASIČNA GIMNAZIJA

    [email protected]

    Tajništvo: (01) 58 22 245

    Svetovalna služba: (01) 58 22 210

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content