Prvi teden novembra je skupina dijakov naše gimnazije v spremstvu dveh profesorjev preživela na izmenjavi na Sint-Lodewijkscollege v belgijskem mestu Brugge.
Že navsezgodaj smo se odpravili izpred zavoda. Kmalu smo prišli na letališče, se brez zapletov vkrcali na letalo in že smo bili veliko bližje našemu cilju. V Brugge smo prispeli okoli petih popoldne po dolgi vožnji z avtobusom. Tam smo se srečali z našimi gostitelji in šli k njim domov. Večer je vsak preživel pri svoji gostiteljski družini. Nekaj pa se nas je dobilo v restavraciji, da smo se še malo spoznali z drugimi.
Elizabeta Švab, 2. č
Torek je bil naš drugi dan na izmenjavi v Belgiji. V šolo se nas je večina pripeljala s kolesom. Nato smo se učenci iz Slovenije odpravili na ekskurzijo v Westhoek z avtobusom, naši gostitelji pa so imeli reden pouk. V Westhoeku smo si ogledali muzej o 1. svetovni vojni, vodil pa nas je zdaj upokojen belgijski učitelj zgodovine. Sprehodili smo se tudi po rovih, ki so bili konstruirani podobno kot nekoč. Po ogledu muzeja pa smo si ogledali še tri znana pokopališča žrtev 1. svetovne vojne. Na enem od pokopališč smo poiskali celo grob Slovenca. Po ogledu smo se z avtobusom okoli pete ure vrnili v Brugge, kjer so nas že čakali naši gostitelji. Imeli smo prosto popoldne, ki nas ga je večina izkoristila za bowling.
Frida Zrim Martinjak, 2. c
V sredo smo se odpravili na tek. Po starem delu mesta smo pretekli 8 kilometrov s kratkimi postanki, kjer nam je njihov profesor športa povedal nekaj zanimivosti. Po teku smo imeli kratek predih in nadaljevali s programom. Spoznavali smo razlike in podobnosti med belgijsko in slovensko zgodovino, ki smo jo kasneje tudi predstavili pred vsemi. Za tem nam je belgijski profesor povedal nekaj o kriptografiji. Imeli smo prosto popoldne, zato so nas naši gostitelji peljali na različne destinacije. Nekateri so se odpravili na drsališče in trampolin park, medtem ko so drugi odšli v mesto po nakupih ali v bližnje mesto Gent.
Maša Štravs, 2. č
V četrtek smo na izmenjavi v Bruggeu dan začeli z ogledom šole naših vrstnikov. Potem nas je njihov učitelj latinščine vodil po mestu in Groeninge muzeju. Imeli smo nekaj prostega časa, da smo si ogledali mesto in kupili spominke. Popoldne pa smo imeli nekateri delavnico izdelave maske nekateri pa plesa. Zvečer pa so nam v njihovi šoli pripravili družabni večer s pomfrijem.
Anja Rebolj, 3. a
Danes smo se zbrali v šoli ob 8.10. Zjutraj smo najprej imeli uro latinščine oziroma grščine. Pri pouku smo prevajali delčke besedil v povezavi s svobodo, predvsem o demokraciji in pogledu na svobodo z vidika stoikov. Po eni uri pouka smo imeli delavnico v četvorkah, pri kateri smo dobili fotografijo, ki je prikazovala nesvobodo, mi pa smo morali iz časopisov izrezati slike, s katerimi smo lahko te podobe “rešili”, in jih prilepiti na plakat. Po tem smo se poslovili od svojih gostiteljev. Slovenci smo imeli še dve uri prostega časa, Belgijci pa so imeli naprej navaden pouk. Ob enih smo šli na avtobus za letališče Charleroi, kamor smo prispeli petnajst čez tri. Na letališču je bila precejšnja gneča, tako da smo skozi kontrolo prtljage prišli šele okoli pol petih. Ob deset čez pet smo imeli vkrcanje, vzleteli smo ob deset do šestih. V Zagrebu smo pristali okoli pol osmih zvečer. Nato smo se s finalnim šefom Rudi Toursa šoferjem Boštjanom odpeljali v Ljubljano. Vsi smo se imeli zelo lepo na izmenjavi in upamo, da bodo vsaj tako uživali tudi Belgijci pri nas.
Pavel Karlin, 2. b
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.