Kaj imata skupnega psiholog in novinar? V čem se razlikujeta? Kako se to povezuje v eni osebi? O vsem tem smo se v OŠ AŠ in na ŠKG pogovarjali s Klemenom Čeligojem.
Klemen Čeligoj je zaposlen na OŠ Alojzija Šuštarja kot psiholog, v prostem času pa se ukvarja z novinarstvom in je urednik revije Najst. Ko je bil osnovnošolec, si ni predstavljal, kaj je psihologija. Z njo se je prvič srečal v gimnaziji.
Preko šal nas je popeljal v osnovno spoznavanje obeh poklicev, saj nam šale lahko sporočajo marsikaj:
Včasih Klemen dobi vprašanje, zakaj dela dve stvari hkrati. Na to odgovarja: “Ker oboje čutim kot poslanstvo.” Kateri poklic mu je bolj všeč? Ne more se odločiti. Všeč mu je kombinacija. In to počne. Najde pluse in minuse za oba.
Skupaj smo si pogledali nekaj vidikov:
Potrebna znanja, kompetence psihologa:
Psihologi so zaposleni v …
Potrebna znanja, kompetence novinarja:
Psihologijo lahko študirate na Filozofski fakulteti. Klemen nam je povedal, da je študij bolj teoretičen in raziskovalen. Malo manj imajo praktičnega usposabljanja. Se pa spomni, da so med predavanji secirali tudi žabo. Naučil se je veliko statistike in pri učenju statistike pomagal študentom različnih drugih strok.
Novinarji so zaposleni v …
Novinarstvo lahko na Fakulteti za družbene vede. Klemen novinarstva ni študiral, zato se je moral določene veščine priučiti.
In kaj mu je najmanj všeč pri obeh poklicih? Pri delu psihologa v šoli bi ukinil pisanje vseh papirjev, pri novinarstvu pa žaljive anonimne komentarje.
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.