Tako je eden izmed dijakov prvih letnikov strnil svoje vtise po treh mesecih na Škofijski klasični gimnaziji (ŠKG) in v Jegličevem dijaškem domu (JDD). V spodnjih številkah, predvsem pa v njihovih osebnih zgodbah, je zaznati vse, kar najstnika generacije alfa v življenju zaznamuje – od zadovoljstva nad spodbudnim novim okoljem na šoli in v dijaškem domu, vseprisotnostjo sošolcev in cimrov, ki so največkrat pomembnejši pri vključevanju v svet kot praviloma prijazni profesorji, do dolgega časa za zasloni ter izzivov v obliki rednega učenja in ocenjevanj znanja.
Tako je svoje hobije opisala Liza Knez, alumna 28. generacije Škofijske klasične gimnazije in ena izmed letošnjih diamantnih maturantk. Nenavadno se ji zdi, da je to njen prvi dosežek, za katerega ve splošna javnost. Še nikoli prej niso do nje prihajali naključni ljudje in ji čestitali za nekaj, na kar je že pozabila. Vabljeni k branju!
Anamarija Lebar, alumna 28. generacije Škofijske klasične gimnazije, je ena izmed letošnjih diamantnih maturantk. Anamarija je s srcem predana glasbi, predvsem zborovski, bila je namreč članica Dekliškega zbora sv. Stanislava ŠKG. Dirigentka zbora Helena Fojkar Zupančič pravi, da jo odlikujejo izjemna organiziranost, delavnost, zbranost in pozornost, kjerkoli se nahaja. Anamarija v slovenski družbi pogreša, da bi stala uspešnim dijakom ob strani tudi ob naporih, ne samo ob dosežkih. Lepo vabljeni k zanimivemu branju!
S temi besedami je eden od 187 letošnjih škofijcev na začetku svoje srednješolske poti na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu izrazil optimizem, pa tudi skrb ob tem, kako tečejo njegovi šolski dnevi. V naslednjih vrsticah letošnji prvoletniki predstavijo svoje osebne izkušnje pri vključevanju v novo šolsko okolje.
Urška Končar, alumna 27. generacije Škofijske klasične gimnazije, je ena izmed letošnjih diamantnih maturantov. Urška zna briljantno povezati bistroumni nesmisel, ki se za večino od nas skriva v besedni zvezi razvedrilna matematika. Njena profesorica matematike pravi, da občuduje Urškino matematično suverenost. Vsi, ki smo jo srečevali v razredu ali dijaškem domu – Urška je tam bivala štiri leta, ker prihaja z Bleda – pa jo poznamo tudi kot srčno, veselo in velikodušno dekle. Vabljeni k branju!
Eden pomembnih poudarkov na vzgojni poti dijakov Škofijske klasične gimnazije je spoznavanje njihove širše socialne okolice, kar jim omogoča tudi tridnevni socialni praktikum. Njegov namen je, da si dijaki pridobijo izkušnjo srečanja z osebami, ki jih v svojem vsakdanjem življenju običajno nimajo priložnosti spoznati.
V prispevku lahko preberete, kaj 192 škofijcev na začetku njihove gimnazijske poti najbolj razveseljuje, kdo/kaj jim polepša vsak dan na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu ter kje se po prvih štirih mesecih težje znajdejo. Velika večina pravi, da bi še enkrat izbrala ŠKG za svojo gimnazijo in JDD za svoj drugi dom, ker oboje pušča pomembne sledi v njihovem življenju.
Roko izjemno uspešno združuje vrhunski šport, svoje šolske obveznosti in življenje, ki ga živi. Letošnji državni mladinski prvak v kajaku in kanuju, odličen tudi že v članski konkurenci, prihaja iz Hrvaške, a se je s pomočjo vzgojiteljev in učiteljev hitro vživel v novo okolje v Šentvidu. Roko je odličen dijak in nadvse pozoren človek. Vabljeni k branju!
Zala je pesnica, ki jo, kot pravi sama, najbolj oblikuje branje poezije. V šolskem letu 2019/20 je za projektno nalogo izdala pesniški prvenec Par, lani je bila med nagrajenci natečaja revije #najst, njeno poezijo je takrat objavila literarna revija Poetikon, v kateri sicer najdemo ustvarjanja že uveljavljenih pesnikov, nastopala je na Mladih rimah, letos pa je bila nominirana za Župančičevo frulico, ki že tri desetletja združuje najbolj pronicljive mlade pesnike v državi. Zala je tenkočutna, kritična in sončna. Ko je obdana z ljudmi doma, na Škofijski klasični gimnaziji ali v Jegličevem dijaškem domu, ji nič ne more preprečiti, da ljubezni, ki jo tam prejema, ne bi delila naprej. Vsak verz, ki sem ga uporabila v pogovoru, je iz Zalinega Para in neverjetno priročen uvod v njene odgovore. Lepo vabljeni v skoraj poletni potep med njene besede!
Benjamin Bevc je naš nekdanji dijak, ki je svojo bogato študijsko pot, posvečeno tako teologiji in filozofiji kot klasični filologiji, uresničeval v različnih evropskih mestih, med drugim tudi v Rimu, kjer trenutno zaključuje svojo doktorsko disertacijo. Ker so ga v času mojega šolanja profesorji in učitelji večkrat izpostavili kot resnično izjemnega dijaka, sem ga dober teden pred maturantsko ekskurzijo v Italijo poklicala, da bi se srečala, tudi zato, ker oba prihajava iz Cerkelj ob Krki, kjer je poleti 2018 obhajal novo mašo. Tudi na moj klic se je prijazno odzval in bila sem deležna te časti, da sem lahko v jezuitskem kolegiju blizu cerkve sv. Ignacija Loyolskega z njim opravila intervju, v katerem mi je povedal o svojem raziskovanju, odkrivanju lastne poklicanosti, življenju v večkulturni skupnosti ter podelil nekaj dobrih nasvetov, namenjenih predvsem gimnazijcem.