Luka Klun iz 4. b se je konec januarja odpravil na izmenjavo v Mainz. Tam je bil gost na Bischöfliches Willigis-Gymnasium. Mentorica je zanj pripravila poseben urnik s poudarkom na predmetih, ki ga bolj zanimajo.
Po izkušnji bivanja v Nemčiji lahko rečem, da me je tukajšnje življenje precej pozitivno presenetilo. Mainz je bolj mirno mesto, kot sem si predstavljal, ulice so precej urejene, predvsem pa je manj golobov kot v Ljubljani.
Ker v Mainzu nisem bival pri kateri izmed tukajšnjih družin, sem se nastanil v škofijskem semenišču v središču starega mestnega jedra. Izkušnja bivanja v semenišču je bila krasna, saj sem bil od šole in glavnih znamenitosti mesta oddaljen le nekaj minut. Med drugim sem tu spoznal in se spoprijateljil z leto ali dve starejšimi prostovoljci iz Nemčije, Francije in Indije. Skupaj z njimi sem preživljal popoldneve in večere v nogometni dvorani, pri igranju enke ali pa ob domačem soku.
Pouk na Bischöfliches Willigis Gymnasium z vmesnim odmorom za kosilo traja od 8.00 do 16.00. Sam nisem hodil na vse ure, saj so mi sestavili urnik le za predmete, za katere se bolj zanimam oz. jih imam na maturi. Prav zato sem imel pogosto tudi dopoldne čas za razne oglede mesta in arhitekture s tutorjem, ki mi ga je dodelila šola. Kolikor je bilo le mogoče, sem komuniciral v nemščini.
Poleg vseh dejavnosti, ki sem jih že naštel, sem se – kot navijač – udeležil tudi nogometne tekme tretje nemške lige v kategoriji do 17 let, v okviru šolskega pouka pa sem preizkusil tudi mestni bazen in odšel na umetnostno zgodovinsko ekskurzijo v Mannheim.
Malo sem se izboljšal v izgovarjanju nemških besed, prav tako sem spoznal kakšno novo frazo in besedo v nemščini. Super se mi zdi, da sem se tudi pogovarjal v nemščini in na ta način jezik še bolj razvil v smislu bolj tekočega govorjenja. Spoznal sem tudi kar nekaj umetnostnozgodovinskih krajev in značilnosti mesta.
Mentorica dr. Patricia Rehm Grätzel je pohvalila Lukovo zavzeto sodelovanje pri pouku. Poudarila je, da jim je na šoli pomembno, da dijaki pridejo v stik z mladimi iz Evrope, še posebej pa so veseli, ko imajo priložnost za izmenjavo z dijaki iz države, ki jim ni tako blizu in je ne poznajo dobro.
Veselimo se že nadaljnjega sodelovanja!
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.